انتخاب يک ایرانی به عنوان رئیس منطقه آسیای مرکزی و خاورمیانه اتحادیه بین‌المللی رؤسای دانشگاه‌های جهان

برای اولین بار یک ایرانی به عنوان رئیس منطقه آسیای مرکزی و خاورمیانه اتحادیه بین المللی رؤسای دانشگاه های جهان انتخاب شد. به دنبال این انتخاب، نشست تخصصی روسای دانشگاه های عضو خاورمیانه و آسیای مرکزی با روسای دانشگاه های منطقه آزاد کیش ایران، به صورت آنلاین برگزار شد.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: طی حکمی رسمی دکتر “کاخاشنگلیا”، ریاست اتحادیه_بین_المللی_رؤسای_دانشگاه_های_جهان با تایید شورای اجرایی ## IAUP، پروفسور #محمد_شریف_ملکزاده، بنیان گذار و پدر علم نوین مدیریت گردشگری جهان را به عنوان رئیس منطقه آسیای مرکزی و خاورمیانه IAUP منصوب کرده است.

بازنشر از آواپرس : خبرگزاری صداق افغان

https://avapress.com/fa/194837

اتحادیه بین المللی رؤسای دانشگاه های جهان (IAUP) ۵۵ سال قدمت دارد، مقر این اتحادیه نیویورک و کار اصلی آن علمی است. این اتحادیه با هدف برگزاری سمینارهای بین دانشگاهی به منظور هم اندیشی در خصوص آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی و تبادل استاد و دانشجو در جهان فعالیت دارد.

مجموعه این اتحادیه با بیش از ۹۰۰ عضو در ۸۶ کشور که رؤسای بهترین دانشگاه‌های سراسر دنیا هستند، صدای آموزش عالی در جهان است که تحت نظر دبیرخانه سازمان ملل فعالیت می‌کند.

در همین حال و به دنبال این انتخاب، برای نخستین بار نشست تخصصی روسای دانشگاه های عضو خاورمیانه و آسیای مرکزی با روسای دانشگاه های منطقه آزاد کیش ایران، به صورت آنلاین برگزار شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در این نشست که روسای دانشگاه‌های خارجی به صورت وبینار در آن حضور داشتند،‌ با بیان اینکه امروزه کشورهای جهان سعی در ایجاد ارتباط بین آموزش عالی و برنامه‌های توسعه خود دارند گفت: دانشگاه‌ها، یکی از پر ارزش ترین منابع در اختیار جوامع هستند.

وی با تاکید بر نقش آموزش عالی در توسعه اقتصاد مبتنی بر فناوری های پیشرفته در کشورهای تازه صنعتی شده گفت: امروزه حرکت به سمت دانشگاه های بین المللی و گسترش روابط علمی و بین المللی دانشگاه، نه تنها امری غیر قابل انکار در پیشرفت های علمی وارتقای کیفیت آموزش عالی می باشد، همچنین منجر به مورد اعتنا قرار گرفتن فرهنگ و رفتار اجتماعی ملل در عرصه جهانی به عنوان کنشگران فعال و مثبت خواهد شد .

در این نشست، دکتر کاخا شنگلیا، رییس اتحادیه روسای دانشگاه‌های جهان، پروفسور محمدشریف ملکزاده، رئیس منطقه آسیای مرکزی و خاورمیانه اتحادیه بین المللی رؤسای دانشگاه های جهان، جرارد رایزینگر دبیرکل اتحادیه روسای دانشگاه‌های جهان، سالارآملی، قائم مقام محترم وزیر علوم در امور بین الملل و روسا و معاونان دانشگاه های معتبر ایرانی و غیر ایرانی حضور داشتند.

در این نشست، روسای دانشگاه‌ها به بیان پیشینه دانشگاه، اقدامات علمی – آموزشی انجام شده، برگزاری کنفرانس ها و همایش ها تعداد دانشجویان مقاطع مختلف و رشته های ارائه شده در این مراکز پرداختند. همچنین امکانات فراهم شده برای دانشجویان داخلی و موضوع پذیرش دانشجویان خارجی، تعاملات بین المللی و همکاری بین دانشگاه‌ها از مسائل تشریح شده در این وبینار بود.